فناوران

هر آنچه فناوران باید بدانند.

چرا؟

چرا فناوری‌ها را تجاری سازی کنیم؟

با تجاری‌سازی فناوری می‌توان دستاوردهای ارزشمند حاصل از فعالیت‌های پژوهشی را به صورتی کاربردی در اختیار جامعه قرار داد به شکلی که افراد و صنایع از جدیدترین دستاوردهای علمی پژوهشگران منتقع گردند. به کارگیری فناوری‌های جدید می‌تواند با ایجاد تحول در مشاغل و صنایع موجب افزایش بازده فنی و اقتصادی گردد.

تجاری‌سازی فناوری از یک سو موجب بهبود کیفیت سطح زندگی افراد جامعه به صورت مستقیم و غیر مستقیم در سطوح مختلف می‌گردد و از سوی دیگر باعث به ثمر نشستن تلاش‌ تیم‌های پژوهشی دانشگاهی و انتفاع مادی و معنوی ایشان از دستاوردهای ارزشمند علمی می‌گردد. با ایجاد درآمد از پژوهش‌های کاربردی، ساختار اقتصاد دانش بنیان در عمل شکل می‌گیرد و پژوهشگران در بستر اقتصادی امن به فعالیت‌های تحقیقاتی خود ادامه می‌دهند.

فناوران

داناکالا در کنار فناوران

دانا کالا با ایجاد ساختاری کامل، مسیر تجاری‌سازی فناوری را برای پژوهشگران و فناوران دانشگاهی تسهیل نموده است. در این مسیر داناکالا با ایجاد ارتباط با صنایع خصوصی پیشرو، پروژه‌های فناورانه تقاضا محور و متناسب با نیاز بازار را شناسایی نموده و در اختیار تیمهای تحقیقاتی مرتبط قرار میدهد. همچنین با جذب سرمایه‌گذار صنعتی ریسک مالی پروژه‌ها را برای فناوران کاهش میدهد. این در حالی است که با ایجاد ساختارحقوقی مناسب و ارائه روشهای مختلف سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی فناوری از حقوق فناوران و سرمایه‌گذاران و صنعتگران به صورت دو جانبه محافظت مینماید . داناکالا به صورت اختصاصی در زمینه های ذیل در کنار فناوران قرار دارد و فناوران میتوانند با بهره‌گیری از ساختارهای تعبیه شده در هر بخش از مزایای آن بهره‌مند گردند.

دیده شدن و هویت بخشی به دارایی های فکری

داناکالا با ایجاد پایگاه اینترنتی و صفحات اختصاصی در شبکه‌های مجازی بستری مناسب جهت به نمایش گذاشتن دستاوردهای دارایی‌های فکری دانشگاهی ایجاد نموده است. فناوران، پژوهشگران و مخترعین میتوانند به منظور نمایش دستاوردهای خود با ورود به صفحه ثبت فناوری و تکمیل فرم مربوطه اطلاعات مربوط به دارایی فکری خود را در این سامانه ثبت نمایند . داراییهای فکری مذکور پس از ارزیابی توسط افراد متخصص و تایید نهایی، در معرض دید همگان قرار خواهد گرفت و فرصتهای بیشتری را ارتباط دانشگاهیان با صنایع و سرمایه‌گذاران و صنعتگران فراهم میکند. برای اطلاع از نحوه تکمیل فرم ورود دارایی های فکری فایل راهنما را مطالعه نمایید.

شفافیت در قراردادهای تجاری‌سازی و انتقال فناوری​

داناکالا با ایجاد بستر حقوقی امن و شفاف و ارائه روشهای متنوع تجاری‌سازی و انتقال فناوری، شرایط مناسبی را برای سرمایه‌گذاران و صنعتگران و فناوران ایجاد نموده است. تیم فنی و حقوقی داناکالا علاوه بر معرفی انواع قراردادهای مشارکت و خرید فناوری، نحوه انتفاع سرمایه‌گذاران و فناوران را نیز مشخص نموده است که در صفحه حقوق مالکیت فکری قابل مشاهده میباشد. بنابراین دانشگاهیان، سرمایه‌گذاران و صاحبان صنایع با اطمینان خاطر نسبت به مسائل حقوقی و حفظ منافع مادی و معنوی، میتوانند به همکاری متقابل با یکدیگر بپردازند.

امکان دسترسی به اطلاعات فناوری‌های مشابه​

فناوران و دانشگاهیان میتوانند با مراجعه به صفحه فناوری‌های قابل عرضه و با استفاده از گزینه‌ی جستجوی پیشرفته و اعمال فیلترهای موجود دارایی‌های فکری مشابه ثبت شده در سامانه را مشاهده نمایند و با جدیدترین دستاوردهای هر حوزه آشنا شوند . دسترسی به اطلاعات فناوریها، تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی،پایان‌نامه‌های با قابلیت تجاری‌سازی و اختراعات مشابه این امکان را برای پژوهشگران و فناوران ایجاد میکند تا در مسیر تحقیقاتی خود بر ایجاد برتریهای نوآورانه و کاربردی نسبت به نمونه‌های مشابه و عدم انجام فعالیتهای موازی تمرکز کنند .

تسهیل فرآیند جذب سرمایه

داناکالا با ارائه روشهای مختلف تجاری‌سازی و انتقال فناوری، بستری منعطف برای همکاری فناوران و سرمایه‌گذاران  و صنعتگران ایجاد نموده است. فناوران میتوانند با مراجعه به صفحه حقوق مالکیت فکری روشهای موجود را مشاهده نموده و مناسبترین شیوه جذب سرمایه را انتخاب نمایند. از سوی دیگر در این سامانه امکان دسترسی سریع سرمایه‌گذاران و صاحبان صنایع به دارایی‌های فکری دانشگاهی وجود دارد. بنابراین ایشان نیز میتوانند پس از انتخاب فناوری مورد نظر، روش مشارکت مطلوب خود را نیز مشخص نمایند. بدین ترتیب در صورت توافق دو جانبه فناور و سرمایه‌گذار، میتوان به سرعت فرآیند همکاری و جذب سرمایه یا انتقال فناوری را شروع نمود.

شفافیت در ارزش‌گذاری فناوری​​

ارزش‌گذاری فناوری به فناوران کمک میکند تا از ارزش اقتصادی دستاوردهای علمی خود مطلع گردند و مذاکرات تخصصی‌تری با شرکا، سرمایه‌گذاران و صاحبان صنایع داشته باشند. داناکالا امکان ارزش‌گذاری فناوری‌ها را نیز در ساختار خود فراهم نموده است. فناوران میتوانند با ورود به صفحه ارتباط با ما و انتخاب یکی از راههای ارتباطی، با کارشناسان داناکالا ارتباط برقرار نموده و درخواست خود را برای ارزش گذاری فناوری مطرح نمایند تا این فرآیند توسط متخصصان و کارشناسان خبره داناکالا صورت پذیرد و به فناوران اعلام گردد.

شفافیت در تعیین سهام

یکی از چالشهای مهم در گروه‌های پژوهشی که به دارایی‌های فکری قابل فروش دست پیدا میکنند، موضوع تعیین سهم هر یک از اعضای گروه، سرمایه‌گذاران و صنعتگران و حامیان میباشد. در داناکالا این امکان ایجاد شده است تا سهم هریک از اعضا در کمیته‌ی تخصصی تعیین گردد و در نتیجه افراد بتوانند از امتیاز دانش فنی حاصل شده بهره‌مند گردند. فناوران میتوانند با ورود به صفحه ارتباط با ما و انتخاب یکی از راههای ارتباطی، با کارشناسان داناکالا ارتباط برقرار نموده و درخواست خود را برای تعیین سهم ثبت کنند تا این فرآیند در کمیته‌های متشکل از متخصصان صورت پذیرد و به سهامداران اعلام گردد.

به بالای صفحه بردن